Staklene stijene, stakleni zidovi, staklene pregrade, kako god ih nazivali, arhitektonski su element koji nije novost, ali se unatoč svojoj višenamjenskoj funkciji još uvijek premalo koriste u stambenim interijerima. Štoviše, često su percipirani kao nešto luksuzno i skupo čemu je mjesto isključivo u ekstravagantnim modernim vilama i skupocjenim hotelima, a nikako u prosječnim obiteljskim domovima.

Staklene stijene dobro su prihvaćene, primjerice, u suvremenim poslovnim prostorima dok su u stambenim prostorima svoje mjesto uspjele pronaći prvenstveno u kupaonicama, odnosno kao sastavni dio suvremenih tuš kabina.

Iako vrlo jednostavan i zapravo “nevidljiv” element, staklene stijene pružaju pregršt benefita. Očigledno, idealne su za fizičko odvajanje prostora bez da se isti prostor i vizualno smanji zbog čega se sve češće koriste kao pregrade i zidovi u manjim stanovima i skučenijim životnim prostorima. Nadalje, savršeno su rješenje za propuštanje dnevne svjetlosti što dublje u prostor, posebice u prostorima koji se nalaze na teže dostupnim mjestima unutar renoviranih i prenamjenjenih starijih zgrada. Također pridonose i modernom izgledu interijera, te dom čine prozračnim i prostranim.

Primjena staklenih stijena u interijeru zaista je beskonačna. U primjerima u nastavku vidjeti ćemo odlične ideje kao što su odvajanje (ili bolje reći spajanje) dnevnog boravka i garaže sa sportskim automobilom, korištenje staklene stijene kao ograde stepenica u punoj visini, fizičko odvajanje kupaonice unutar spavaće sobe, stvaranje prostorije unutar prostorije, itd.

Bez previše suvišnog pričanja, ponovimo ono najbitnije i krenimo sa idejama i inspiracijom!

 

POUKA ČLANKA

Staklene stijene idealno su rješenje za fizičko odvajanje prostora, bez da se isti ujedno i vizualno zatvori i skuči. Staklenim zidovima dnevna svjetlost može se propustiti i u najdublji kutak stana ili kuće, a posebice su korisni za vizualno povećanje malih prostora. Također, interijeru daju moderan štih, a kreativnom primjenom mogu postati i fokalna točka interijera.

Pogledajmo sada neke od najboljih primjena staklenih stijena u interijerima širom svijeta.

Staklene stijene u kupaonici

SVOYA – “Over O Apartment”

SVOYA je ukrajinski studio za dizajn interijera čiji radovi su, usudio bih se reći, definicija kvalitetnog suvremenog dizajna interijera. Dizajneri iz SVOYA studija prepoznali su potencijal staklenih stijena i koriste ih gotovo u svakom projektu. Stan pod nazivom “Over O Apartment” odličan je primjer kako iskoristiti staklene stijene za odvajanje kupaonice od ostatka stana, u ovom slučaju, spavaće sobe. Iako kupanica nema prozora i nalazi se takoreći u središtu stana, zahvaljujući staklenim stijenama koje služe kao unutarnji pregradni zid, kupaonica je savršeno osvjetljena, a spavaća soba izgleda prostrano i prozračno.

Staklena stijena u kupaonici, dizajn SVOYA
© Alexander Angelovsky
© Alexander Angelovsky

SVOYA – The Moonway Apartment

“The Moonway Apartment” stan je vrlo sličan prethodnom, a djelo je istog studija za dizajn interijera. U ovom slučaju staklene stijene ne sežu od poda do stropa nego se nadovezuju na kadu. Kao i u prethodnom primjeru, za potrebe privatnosti prilikom korištenja kupanice tu su zastori koji se mogu navući svom dužinom zida i tako riješiti “problem” otvorenosti.

Stakleni zid u spavacoj sobi, dizajn SVOYA
© Alexander Angelovsky
Stakleni zid u kupaonici i spavacoj sobi, dizajn SVOYA
© Alexander Angelovsky
Staklena stijena u kupaOnici, dizajn SVOYA
© Alexander Angelovsky

SVOYA – Letual Apartment

“Letual Apartment” također je djelo SVOYA studija, a prikazuje odličan način kako u malenoj kupaonici staklenim stijenama odvojiti tuš i wc od ostatka kupaonice i spavaće sobe. U ovom primjeru stakleni zid gotovo da je i neprimjetan a u isto vrijeme u potpunosti služi svojoj svrsi.

Staklene pregrade u kupaonici, dizajn SVOYA
© Tanya Kovalenko
Staklene pregrade u kupaonici, dizajn SVOYA
© Tanya Kovalenko

Staklene pregrade u modernim “walk in” tuševima

Kao što sma spomenuo ranije, staklene stijene i pregrade u stambenim prostorima najčešće se koriste kao dio modernih i takozvanih “walk in” tuševa. Takvih primjera zaista je mnogo, pa ćemo njih ostaviti za zaseban članak, a ovdje navesti samo nekoliko kreativnih primjera.

Staklene stijene u spavaćoj sobi

© Leon Garbačauskas
Staklene stijene spavaće sobe, dizajn Indrė Sunklodienė - InArch
© Leon Garbačauskas

“Loft Town” by Indrė Sunklodienė – InArch

Uz odlične primjere i ideje kako staklenim zidom odvojiti spavaću sobu od kupaonice, staklene stijene također se često koriste i za odvajanje spavaćih soba od drugih dijelova stana ili kuće. “Loft Town” naziv je predivnog suvremenog stana dizajniranog u skandinavskom stilu. Stan se nalazi u prizemlju, a dnevni boravak krase visoki stropovi. U stanu se također nalazi i galerija na kojoj je dizajner Indrė Sunklodienė – InArch smjestio spavaću sobu, te umjesto otvorenog prostora odlučio spavaću sobu izolirati staklenom stijenom.

Staklena stijena u spavaćoj sobi, dizajn Indrė Sunklodienė - InArch
© Leon Garbačauskas
Stakleni zid spavaće sobe, dizajn Indrė Sunklodienė - InArch
© Leon Garbačauskas

Ion Popusoi and Bogdan Preda – Cetatuia Loft

U ovom primjeru dizajneri Ion Popusoi i Bogdan Preda iskoristili su staklenu stijenu kako bi u spavaću sobu koja se nalazi u potkrovlju doveli što je više dnevnog svjetla moguće, a u isto vrijeme je odvojili od stubišta i prostorije niže. I u ovom primjeru, jednostavno rješenje poput zastora koristi se za stvaranje privatnosti kada je to potrebno.

Stakleni zid u spavaćoj sobi potkrovalja, dizajn Ion Popusoi and Bogdan Preda
© Cosmin Dragomir

Staklene stijene u dnevnom boravku

Montreal Apartment – ActDesign studio

Jedna od kreativnijih primjena staklene stijene je ovaj impresivan stan u Montrealu u kojem je zaista prostrani dnevni boravak iskorišten za stvaranje prostorije unutar prostorije. Kućni ured nalazi se gotovo nasred dnevnog boravka, no gotovo da je neprimjetan. Radni stol doslovce je okružen staklenim zidom i na taj način je stvorena privatna “prostorija” za rad i koncentraciju. Vrlo vjerojatno ovakav kreativan i jedinstven dodatak ujedno i podiže cijenu nekretnini.

Stakleni zid u dnevnom boravku, dizajn ActDesign studio
© Alexandre Parent – Studio point de Vue
© Alexandre Parent – Studio point de Vue

Staklene stijene na stepeništu

Millimeter Interior Design – Hong Kong House

Minimalističke staklene zaštitne ograde česta su pojava na suvremenim stepeništima. No još je zanimljivije kada umjesto ograde arhitekti i dizajneri odluče postaviti stakleni zid koji se proteže punom visinom stepeništa. Upravo jedan takav zid nalazi se i u kući “Hong Kong” studija za arhitekturu i dizajn “Millimeter Interior Design”. Ono što je u ovom projektu još zanimljivije je činjenica da je staklena stijena iskorištena i kao pregradni zid između stepeništa i garaže u kojoj vlasnik parkira svoj sportski automobil.

Zahvaljujući čak 2 staklene stijene, vlasnik može uživati u pogledu na svoj automobil čak i iz dnevnog boravka. Staklena stijena proteže se i na gornju etažu pa je tako unutarnji zid spavaće sobe i kućnog ureda u potpunosti izrađen od stakla i pridonosi propuštanju i reflektiranju dnevnog svjetla cijelim interijerom.

Staklena stijena na stepeništu, dizajn Millimeter Interior Design
© Millimeter Interior Design
Stakleni zid, dizajn Millimeter Interior Design
© Millimeter Interior Design

Ion Popusoi and Bogdan Preda, Cetatuia Loft

Dizajneri Ion Popusoi i Bogdan Preda, u stanu koji se proteže na 3 etaže, staklenu stijenu su iskoristili i kao zaštitu na stepeništu. Ovaj stan zaista je prepun kreativnih ideja i rješenja, pa ćemo ga tako viđati i u člancima o staklenim podovima. Primarni cilj ovog projekta bio je osvjetliti stan što je više moguće, a staklene stijene i stakleni podovi bili su naravno, najbolje rješenje.

Staklene stijene na stepenicama, dizajn Ion Popusoi and Bogdan Preda
© Cosmin Dragomir
© Cosmin Dragomir

Sviđaju ti se ove staklene stijene? Zaprati Suvremeni Brlog, prijavi se na “newsletter” i svakodnevno uživaj u inspirativnim primjerima isključivo najbolje svjetske arhitekture i dizajna!

PRATI NAS

Pridruži se Suvremeni Brlog zajednici na društvenim mrežama i svakodnevno uživaj u najboljim primjerima suvremene arhitekture i dizajna!

PRIJAVI SE NA NEWSLETTER

[mc4wp_form id=”237″]