Nadogradnja kuće odlično je rješenje za povećanje životnog prostora, a ovaj impresivan projekt otkrit će nam i pregršt ideja kako nadogradnju i adaptaciju iskoristiti za stvaranje suvremenog doma iz snova.
“Shakin’ Stevens” naziv je kuće u predgrađu Melbourna kojom su arhitekti iz arhitektonskog ureda Matt Gibson Architecture + Design dokazali kako se želje i snovi o životu u predivnom suvremenom obiteljskom domu mogu ostvariti bez obzira na to gdje živimo i kakve postojeće nekretnine posjedujemo.
Zemljište tipično za gusto naseljeno predgrađe velikog grada – usko, dugačko i okruženo susjednim kućama i dvorištima sa svih strana, nije bilo prepreka kreativnim arhitektima da malu i skromnu kućicu staru više od 100 godina pretvore u predivan, prozračan i prostran suvremeni dom za rastuću obitelj.
Riječima arhitekta; “uzevši u obzir tradicionalni izgled postojeće kuće, glavni cilj adaptacije bio je podizanje kvalitete stanovanja. Željeli smo stvoriti osjećaj prostranosti, učiniti dom funkcionalnim, ispunjenim dnevnim svjetlom i vizualno proširiti interijer izvan granica malog zemljišta.”
“Shakin Stevens” kao projekt ne oslanja se samo na svježe obojana prednja vrata već na iskustvo koje se krije iza njih” – dodaje arhitekt.
Zaista, iskustvo stanovanja koje se krije iza svjetlo zelene, gotovo bijele prednje fasade male viktorijanske kućice i upečatljivih zelenih ulaznih vratiju definitivno je vrijedno divljenja. U “samo” 200 metara kvadratnih arhitekti su smjestili 3 spavaće sobe, knjižnicu, 2 kupaonice, dnevni boravak, kuhinju sa blagovaonom, te 2 terase.
Ključ adaptacije, naravno, bila je nadogradnja kuće, odnosno aneks koji je svojim suvremenim izgledom, otvorenim tlocrtom i minimalističkim dizajnom interijera kroz 2 etaže omogućio ukućanima da dane provode u prostranom, prozračnom i kvalitetno osvjetljenom prostoru koji ne samo da pruža pogled na parkove u blizini nego i svježinu zelenila i prirode unosi u interijer.
POUKA PROJEKTA
Neovisno o veličini, stilu i starosti kuće, udoban, maksimalno funkcionalan i predivan dom moguće je ostvariti nadogradnjom u suvremenom stilu. Moderan dizajn interijera, otvoreni tlocrt i povezanost sa eksterijerom svaki malen i zatvoren prostor pretvoriti će u svjetao i prozračan životni prostor.
Pogledajmo detaljnije kako su arhitekti malu tradicionalnu kućicu “nadogradili” u suvremeni dom iz snova.
Usko zemljište i postojeći objekt
Smješteno u predgrađu, pomalo skučeno zemljište oblika izduženog pravokutnika sa sve 3 strane okruženo je susjednim kućama i dvorištima. Postojeći objekt – tradicionalna viktorijanska kuća izgrađena na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće smještena je na prednje dvije trećine zemljišta dok zadnja trećina služi kao maleno dvorište.
Postojeći objekt skromna je jednokatnica koja se sastoji od 3 dijela. Glavna stambena jedinica podijeljena je na dva krila hodnikom koji prolazi sredinom objekta i vodi u treći dio – postojeći aneks izgrađen negdje tokom 20. stoljeća.
S obzirom da je primarna želja vlasnika povećanje kvadrature doma i otvaranje prostora kako bi se podigla kvaliteta življenja, arhitekti su odlučili srušiti postojeći aneks i zamijeniti ga novim koji će dom učiniti prostranijim, otvorenijim, svjetlijim i ugodnijim za život u 21. stoljeću.
Nadogradnja kuće i moderna fasada aneksa
Nadogradnja kuće, odnosno novi aneks dizajniran je kao 3 “kvadra” koji su nasumično spušteni na zemljište odmah do postojećeg objekta. Svaki od 3 “kvadra” nosi svoju funkciju u programu i organizaciji prostora, a zajedno tvore jedinstvenu cjelinu koja zajedno sa postojećim objektom čini savršen spoj povijesti i sadašnjosti, tradicionalnog i suvremenog, zatvorenog i otvorenog, intime i prostranosti.
3 “kvadra” svojim ravnim i oštrim bridovima, te minimalističkom bijelom bojom i staklenim površinama definiraju impozantnu modernu fasadu dok otvori na stražnjem kraju i bočnim stranama povezuju interijer sa zelenilom u eksterijeru i otvaraju pogled čak i izvan granica malog gradskog zemljišta.
Pogled sa ulice i vrata koja plijene pažnju
Postojeći objekat, odnosno njegova prednja fasada prilikom adaptacije usklađen je sa aneksom u dvorištu. Drvene daske od kojih je sačinjena fasada obojane su u jedva primjetnu svjetlo zelenu nijansu boje dok su limeni pokrov krova, drveni prozori i viktorijanski dekorativni elementi obojani u minimalističku bijelu boju. Samim time, kuća se doima čistom, urednom, odiše jednostavnošću, uklapa se u kontekst ulice ali u isto vrijeme i suptilno ukazuje na višu kvalitetu stanovanja.
Svakako najzanimljiviji element prednje fasade su ulazna vrata boje limete koja posjetitelju dodatno nagovješćuju da ovo nije samo još jedna tradicionalna kuća u nizu, već da se iza njih krije nešto zaista zanimljivo i posebno. Štoviše, aneks je gotovo nevidljiv sa ulice što sam doživljaj prostora i faktor iznenađenja nakon ulaska čini još većim.
SAVJET:
Kvalitetno izvedenom nadogradnjom i adaptacijom kuće nekretnini se može značajno podići vrijednost u odnosu na susjedne nekretnine.
Otvoreni tlocrt prizemlja
Nakon ulaska, posjetitelj kreće u otkrivanje ovog predivnog doma. Iza ulaznih vrata, izuzev knjižnice, gotovo pa i nema dodatnih vratiju. Uzak hodnik koji se proteže sredinom prizemlja adaptiranog starog dijela kuće povezuje 2 spavaće sobe, kupaonicu i kućnu knjižnicu (koja ujedno može biti i četvrta spavaća ili gostinjska soba) sa kuhinjom, blagovaonom, dnevnim boravkom i čak 2 terase u aneksu kuće. Zanimljivo, prilikom ulaska, pogled kroz uzak hodnik kuće nesmetano seže sve do zida dvorišta. Nekoliko koraka naprijed i uzak, pomalo klaustrofobičan hodnik pretvara se u prostrani otvoreni prostor pun svjetla i svježine.
Odmah s desne strane, u istoj razini poda nalazi se mala terasa koja otvaranjem kutne klizne staklene stijene postaje dio interijera. Na terasu se nadovezuje malen ali vrhunski izveden dnevni boravak koji se nastavlja na veću, stražnju terasu i dvorište. S lijeve strane nalazi se impresivna kutna kuhinja sa otokom i minimalistički prostor za blagovanje sa pogledom na dvorište. Lijevi volumen, odnosno “kvadar”, iako nema zidova, fizički i vizualno odvojen je od dnevnog boravka spuštenim stropom i podestom.
Moderan i opuštajući dizajn interijera
Želja vlasnika bila je da interijer nakon adaptacije bude svjetao i jednostavan, primarno bijeli u kombinaciji sa jednom bojom. S obzirom da su svrha i cilj adaptacije otvoriti životni prostor i učiniti ga svježijim, prozračnijim i udobnijim, arhitekti su odlučili neutralnu bijelu boju interijera upotpuniti zelenim tonovima odnosno bojom limete koja asocira na prirodu, svježinu i vegetaciju.
Počevši od ulaznih vratiju, zelena boja, odnosno boja limete pojavljuje se na mjestima poput kliznih vratiju u knjižnici, na dijelu kuhinjskih ormarića, na kuhinjskom otoku, a posebice u modernom dnevnom boravku. Na taj način je interijer vizualno povezan sa zelenilom koje prevladava u dvorištu. Uz bijelu i zelenu boju, arhitekti su drveni pod dizajnirali u kontrasnoj tamno smeđoj boji koja osim što vizualno objedinjuje i navodi ukućane kroz prostore ujedno i pridonosi stvaranju svježe atmosfere uz asocijaciju na prirodu.
Moderan namještaj svojom jednostavnošću i minimalizmom dodatno doprinosi prozračnosti i vizualnom povećanju prostora.
SAVJET:
U dizajnu interijera, manje je uvijek više. Bijeli tonovi kao baza sa jednom jarkom bojom interijer mogu učiniti prozračnim, vizualno većim i ugodnijim za život za razliku od ispreplitanja više boja. Boja limete i tamno zeleni tonovi idealna su kombinacija za postizanje svježine u interijeru.
Gornja etaža i pogled preko ograde dvorišta
Prateći drvene stepenice kroz usko stubište, dolazimo do gornje etaže aneksa. Stubište je unatoč vrlo uskom prostoru svjetlo i prozračno, zahvaljujući otvorima i bijeloj boji koja dodatno reflektira dnevnu svjetlost. Prostor iznad manje terase ostavljen je otvorenim kako bi što više dnevnog svjetla ušlo u prizemlje ali i u interijer prvog kata. U gornjem “kvadru” nalazi se glavna spavaća soba sa kupaonicom. Pretežno bijela boja interijera također se nastavlja na gornjoj etaži.
U spavaćoj sobi i hodniku zidovi su ukrašeni tapetom čije vertikalne linije izdužuju prostor i asociaraju na drveće. Pod je prekriven crnim tepihom koji daje dubinu prostoru. U kupaonici se također mogu uočiti detalji u zaista ugodnom tonu zelene boje koji prostoru daju svježinu. Posebnu ulogu, naravno, imaju eksterni stakleni zidovi zahvaljujući kojima je i gornja etaža prozračna, dobro osvjetljena, a neprekinuti pogled pruža se nad parkovima i krovovima susjednih kuća.
Prošireno dvorište
Dvorište, iako nije veliko, zahvaljujući otvorenim zidovima aneksa, doima se dovoljno prostranim, nastavljajući se zapravo u interijer kuće. Zidovi koji okružuju stražnje dvorište dovoljno su visoki da zaštite otvoreno prizemlje od znatiželjnih pogleda iz susjedstva. U manjem, središnjem dvorištu istu ulogu ima zid susjedne kuće.
Održiva gradnja
Osim stvaranja većeg, otvorenijeg i kvalitetnijeg životnog prostora, svjetlog, prozračnog i svježeg interijera, ovaj nevjerojatan dom brine i o utjecaju na prirodu, odnosno održivosti. Svojom orijentacijom i dizajnom moderne fasade maksimalno se koristi sunčeva svjetlost, potrošnja energije je minimalna, pasivno se regulira temperatura doma, a poseban naglasak stavljen je na izolaciju zidova, podova i stropova. Također, drvo odvojeno sa starog aneksa u adaptaciji korišteno je za podove terasa što je dodatno smanjilo trošak gradnje. Kuća ima i ugrađen sustav za skupljanje kušnice i navodnjavanje biljaka u vrtu.
Tlocrti i presjeci
Sviđa ti se “Shakin’ Stevens” kuća i nadogradnja ili neki njezin dio? Zaprati Suvremeni Brlog, prijavi se na “newsletter” i svakodnevno uživaj u inspirativnim primjerima isključivo najbolje svjetske arhitekture i dizajna!